Zioła w sporcie

- czyli jak się wspierać podczas aktywnego życia za pomocą darów Natury, której człowiek jest częścią


Dariusz MarekNŚ 9/2019

Towarzyszą ludziom od początku. Obserwacja zwierząt oraz własna intuicja sprawiły, że sami nauczyliśmy się stosować te cuda Natury w taki sposób, aby odpowiednio manewrować ich wpływami.

Kompleksowe działanie oraz szereg specyficznych właściwości stwarzają możliwość wykorzystania ziół również w sporcie. Warto poznać kilka tych roślin oraz sposobów ich stosowania, które będą przydatne osobom aktywnym fizycznie.

Przeglądaj spis treści numeru 9/2019 lub zamów wersję elektroniczną NŚ

Wydolność organizmu

Pokrzywa jest królewską rośliną często uznawaną za chwast. Trudno to ziele pomylić z innymi darami Natury, choćby dlatego, że parzy. Jej spektrum działania sprawia, że można ją śmiało nazwać panaceum. 

To jedno z najskuteczniejszych lekarstw na oczyszczenie krwi. Napar z niej ma ogromne znaczenie ogólnozdrowotne oraz przełożenie na rezultaty sportowe - począwszy od poprawy sprawności motorycznej po wyczynowe wyniki w dyscyplinach anaerobowych. Stosowanie pokrzywy zwiększa poziom żelaza we krwi, co oznacza, że rośnie rezonans elektromagnetyczny, a sprawność przesyłania informacji pomiędzy człowiekiem a otoczeniem zwiększa swoją jakość. Roślina ta ma w sobie dużo chlorofilu, innymi słowy - energii słonecznej. Jego budowa cząsteczkowa jest bardzo zbliżona do budowy cząsteczkowej ludzkiej krwi. Różnica tkwi tylko w jednym pierwiastku - we krwi występuje żelazo, w chlorofilu zaś magnez.

(...) Picie naparu z pokrzywy podnosi poziom hemoglobiny, która w dużym stopniu odpowiada za transport tlenu w sferze wymiany oraz pobudza organizm do produkcji czerwonych krwinek. Oczyszcza z toksyn oraz wzmacnia krew. Ponadto roślina ta zawiera kompleks witamin i pierwiastków śladowych... 

To jedynie fragment artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 9/2019 dostępnym także jako e-wydanie.

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.